Preskočiť na hlavný obsah

C. S. Lewis o vojne (ale platí aj pre našu pandémiu)

Photo by Dale Nibbe on Unsplash
Vojna nás ohrozuje smrťou a bolesťou. Žiadny človek — a zvlášť kresťan, ktorý pamätá na Getsemani — sa pri týchto veciach nemusí snažiť o stoickú ľahostajnosť. […] Nikto z nás však nečelí otázke života alebo smrti, iba otázke tej či onej smrti — či zomrieme teraz guľkou z guľometu alebo o štyridsať rokov na rakovinu. Ako súvisí smrť s vojnou? Rozhodne nespôsobuje, že je častejšia. 100 percent z nás zomrie a toto percento nemožno zvýšiť. Niektoré smrti urýchli: toho sa však podľa mňa asi veľmi nebojíme. Až tá chvíľa príde, rozhodne len veľmi málo zaváži, koľko rokov budeme mať za sebou. 

[…] A predsa vojna nejako so smrťou súvisí. Núti nás pamätať na ňu. Rakovina v šesťdesiatke či paralýza v sedemdesiatpäťke nás netrápia len preto, že na ne nemyslíme.

Vďaka vojne je však smrť pre nás skutočná: a to by v minulosti väčšina veľkých postáv kresťanstva chápala ako jedno z jej dobier. Podľa nich je dobré, keď si neustále uvedomujeme svoju smrteľnosť. Som náchylný myslieť si, že mali pravdu. Všetok živočíšny život v nás i všetky plány na šťastie, ktoré sa sústredili na tento svet, boli vždy nakoniec odsúdené na zánik. V bežných časoch si to vie uvedomiť len múdry človek. Teraz to vedia i tí najhlúpejší z nás. Jasne vidíme, v akom vesmíre sme celý čas žili, a musíme sa s tým vyrovnať. A ak sme aj mali v súvislosti s ľudskou kultúrou nerozumné nekresťanské nádeje, teraz sa rozbili. Ak sme si mysleli, že budujeme nebo na zemi, ak sme hľadali čosi, čo zmení tento svet z miesta putovania na trvalé mesto, ktoré uspokojí dušu človeka, stratili sme svoje ilúzie, a už bolo aj načase. 
- C. S. Lewis Štúdium počas vojny

CC0 — “No Rights Reserved” - platí pre všetky články, ak nie je článku uvedené inak. Tento blog môžete podporiť cez Patreon.

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Umenie žiť jednoduchšie - internet

Isaias Malta @ flickr.com Čas je extrémne vzácny. Aj keby vaše financie boli neobmedzené, váš čas bude obmedzený vždy.  Ja som sa rozhodol, že môj život sa v praktických otázkach bude riadiť dvoma zásadami: 1. Menej a jednoduchšie je vždy lepšie.  2. Eliminovať všetko nepotrebné a všetko čo ma neposúva k cieľu.  Znie to trochu chladne, ale základná myšlienka je ohraničenie. Stavať si dobré hranice.  V mojom prípade internet dokáže spotrebovať neobmedzené množstvo času s veľmi obmedzeným výsledkom. Nedá sa dojsť na koniec internetu, nedá sa dopozerať ani dočítať dokonca.  Moje riešenie je zoznam stránok (7), ktoré pozerám ráno a odporúčanie čo pozerať večer. Konkrétne v mojom prípade ide o tieto: 1. fxtrade.oanda.co.uk  - Kedže obchodujem na burze s ropou, skontrolujem ako sa mi dari. 2. bloomberg.com/news/commodities/ - Burzové informácie. Niečo ako predpoveď počasia v štýle: Včera pršalo, lebo bolo veľa mrakov. Niekedy v budúcnosti ešte bude pršať.

Neefektívnosť homogénnych hierarchických systémov v rýchlo sa meniacich krízových časoch

Photo by  Edvard Alexander Rølvaag  on  Unsplash Ak existuje virálny názov blogu, určite je to tento :). Práve zažívate systémové zlyhanie. Vytvorili sme ideálny svet, aby sa niečo také mohlo stať – extrémne prepojený s vysokou koncentráciu obyvateľstva a nejako sme sa v našej snahe užívať si lyžovačku v Taliansku a rozkrádať republiku zabudli na to pripraviť. Prečo hierarchické homogénne systémy nedokážu dobre fungovať v rýchlo sa meniacich krízových časoch? Problém je tok informácii. V hierarchických systémoch idú zdola nahor, kde vedenie rozhodne, ktoré informácie sú potrebné posunúť členom dole. Problémom je rýchlosť prenosu informácii a taktiež to, že vedenie často nevie, čo sú potrebné informácie. Hromadenie informácii je taktiež dobrý spôsob ako si upevniť vlastnú moc.  Pellegrini 12.3 –  Rúška budú rozdávať zadarmo na úradoch, v lekárňach a na ďalších verejných miestach. Pellegrini 14.3 –  Akoby si všetci mysleli, že ochranné rúška dostanú od vlády. Chce