Preskočiť na hlavný obsah

Moralistické kecy

Photo by Manja Vitolic on Unsplash
Predstavte si, že prídete k rodičom, ktorí pochovávajú svoje dieťa a poviete im: „Presne toto ste potrebovali.“ Asi by ste to nespravili, lebo nie ste chruňo a nechce sa vám platiť zubára.

Predstavte si, že Ježiš by prišiel k Márii a Marte, keď umrel ich brat Lazar a povedal im: „Presne toto ste potrebovali.“ 

Naša viera je v Boha, ktorý prišiel zachrániť svoje stvorenie z absurdity hriechu a  prázdnoty smrti, a  dovolil nám tak nenávidieť tieto veci dokonalou nenávisťou... Čo sa týka útechy, keď ju hľadáme, nedokážem si predstaviť žiadnu väčšiu ako šťastné poznanie, že keď vidím smrť dieťaťa, nevidím Božiu tvár, ale tvár Jeho nepriateľa. To je... viera, ktorá... nás zbaví optimizmu a naučí nás namiesto toho nádeji.

Niečo z tejto pravdy môžeme vidieť, keď Ježiš prichádza navštíviť rodinu svojho nedávno zosnulého priateľa Lazára v jedenástej kapitole Evanjelia podľa Jána. Keď pristúpi k hrobu, väčšina prekladov hovorí, že sa „znova zachvel” alebo „stonal v duchu” (v. 38). Tieto preklady sú príliš slabé. Grécke slovo, ktoré použil evanjelista Ján znamená „kričať v hneve”. Je to prekvapujúci výraz. Teológ B. B. Warfield píše: „Ján nám tu v  skutočnosti hovorí, že Ježiš pristupoval k hrobu Lazára nie v stave nekontrolovateľného smútku, ale nepotlačiteľného hnevu.” Prečo pohľad na Lazárovu hrobku a  zármutok jeho rodiny veľmi rozrušil Ježiša? Určitým spôsobom sa Jeho hnev a slzy zdajú nemiestne. On veľmi dobre vie, že sa chystá obrátiť všetko toto trúchlenie a  smútok na výkriky úžasu a  radosti – ide vzkriesiť Lazára z  mŕtvych (v. 42 – 44). Prečo doslova zúri? A na čo zúri? Warfield, opierajúc sa o výklad Jána Kalvína o tejto pasáži, dáva pozoruhodnú odpoveď.

Prejav úzkosti Márie a  jej spoločníkov veľmi rozrušil Ježiša, pretože mu jasne umožnil uvedomiť si zlo smrti, jej neprirodzenosť, „násilnú tyraniu”, ako to formuluje Kalvín (vo verši 38). V  zármutku Márie „rozjíma” – stále použijúc Kalvínove slová (vo verši 33) – „všeobecnú biedu celej ľudskej rasy” a  horí hnevom proti utláčateľovi ľudstva. Zmocní sa Ho neuhasiteľná zúrivosť – celá Jeho bytosť je nepokojná a rozrušená... Smrť je objektom Jeho hnevu a  za smrťou ten, ktorý má moc smrti, a ktorý prišiel do sveta, aby ničil. Slzy sústrasti môžu naplniť Jeho oči, ale to je náhodné. Jeho dušu drží zúrivosť a ide k  hrobu, znova v  Kalvínových slovách, „ako šampión, ktorý sa pripravuje na konflikt.” – Timothy Keller, Bolesť a utrpenie

Reči ako: „Ľudstvo dostalo presne takú chorobu ako potrebovalo“, sú moralistické. Nie sú to reči niekoho kto plače s plačúcimi, sú sebecké, vírus zvysoka kašle na to, čo potrebujeme. Toto, čo zažívame, je smrť. Nesmieme na ňu zabudnúť, ale nepotrebujeme ju. Je náš nepriateľ. Potrebujeme Krista, ten porazil smrť a porazí aj našu zahľadenosť do seba.

CC0 — “No Rights Reserved” - platí pre všetky články, ak nie je článku uvedené inak. Tento blog môžete podporiť cez Patreon.

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Umenie žiť jednoduchšie - internet

Isaias Malta @ flickr.com Čas je extrémne vzácny. Aj keby vaše financie boli neobmedzené, váš čas bude obmedzený vždy.  Ja som sa rozhodol, že môj život sa v praktických otázkach bude riadiť dvoma zásadami: 1. Menej a jednoduchšie je vždy lepšie.  2. Eliminovať všetko nepotrebné a všetko čo ma neposúva k cieľu.  Znie to trochu chladne, ale základná myšlienka je ohraničenie. Stavať si dobré hranice.  V mojom prípade internet dokáže spotrebovať neobmedzené množstvo času s veľmi obmedzeným výsledkom. Nedá sa dojsť na koniec internetu, nedá sa dopozerať ani dočítať dokonca.  Moje riešenie je zoznam stránok (7), ktoré pozerám ráno a odporúčanie čo pozerať večer. Konkrétne v mojom prípade ide o tieto: 1. fxtrade.oanda.co.uk  - Kedže obchodujem na burze s ropou, skontrolujem ako sa mi dari. 2. bloomberg.com/news/commodities/ - Burzové informácie. Niečo ako predpoveď počasia v štýle: Včera pršalo, lebo bolo veľa mrakov. Niekedy v budúcnosti ešte bude pršať.

Krv, drina, slzy a pot

Photo by  Kote Puerto  on  Unsplash Marshallov plán bol plán americkej pomoci povojnovej Európe. Jeho cieľom bolo za približne 200 miliárd dolárov na dnešné peniace znova vybudovať po druhej svetovej vojne zničené krajiny.  USA v reakcii na hospodárske dopady súčasnej pandémie prijali plán naliať do ekonomiky 2000 miliárd dolárov. To je desaťnásobok Marshallovho plánu. Nemusí to stačiť. Nezamestnanosť prudko rastie, dnes asi predbehnú v počte nakazených Čínu a vrchol nákazy bude o 2-3 týždne. Nudíš sa?  To bude dobré. Ako využiť čas počas pandémie. Presne toto sme potrebovali.  Môžeme z toho vyjsť  víťazne, ale v tom prípade platí Churchillovo:  Nemôžem vám sľúbiť nič než krv, drinu, slzy a pot. Tieto dni nám ukazujú, že problémy sa nedajú vyriešiť, ak si pred nimi zatvárame oči a proste dúfame, že nás sa to nebude týkať.  CC0 — “No Rights Reserved” - platí pre všetky články, ak nie je článku uvedené inak. Tento blog môžete podporiť cez  Patreon .

Trúchliť a modliť

Tento obrázok nebol veľmi populárny. Zdá sa podozrivý. Zdá sa, že naša viera má byť o pokojnom stoickom prijatí.  Timothy Keller vo svojej knihe Modlitba hovorí, prečo by sme sa mali modliť Žalmy. Žalmy odhaľujú veľkú škálu spôsobov modlitby. Zahŕňajú vyjadrenia úžasu, prudké sťažnosti, premyslené argumenty, prehlásenia a verdikty, prosby a požiadavky, volania a verdikty vlastného odsúdenia. Predstavujú nielen radikálne odlišné typy rozhovoru, ale rovnako aj postojov a emócií. Ak je to len na nás, našich kultúrach alebo prirodzených temperamentoch, existuje mnoho druhov jazyka, ktoré by sme nikdy nepoužili.  Viera neznamená nemať emócie, znamená spracovávať ich pred Bohom.  Každá modlitba, bez ohľadu na to, aký zúfalý je jej pôvod, bez ohľadu na to, aké nahnevané alebo desivé skúsenosti spracováva, skončí v chvále. Nie vždy sa tam dostane rýchlo alebo ľahko – môže to byť životná cesta – ale koniec je vždy chválou.   Medzitým je môj Boh dostatočne veľký, aby zvládol môj hnev