Preskočiť na hlavný obsah

Marťan


Jeden z prvých filmov, ak nie vôbec prvý, na ktorý som sa ja sám vybral do kina, bol film Zachráňte vojaka Ryana. Američania sa snažili počas vylodenia v Normandii zachrániť Ryana, ktorého stvárnil Matt Damon. Fakt, že po toľkých rokoch sedím v tom istom kine s 3D okuliarmi a sledujem ako Američania znova zachraňujú Matta Damona, má pre mňa určitý pôvab. Tak veľa vecí sa zmenilo, tak veľa vecí zostáva rovnakých.
Astronaut Mark Watney (Matt Damon) počas misie na Marse skoro zahynul v prašnej búrke. Zvyšok jeho posádky planétu opustil v domnienke, že je mŕtvy. Ale Watney prežil a ocitne sa tak omylom sám na nepriateľskej planéte. Má k dispozícii len málo zásob a tak musí využiť všetok dôvtip, invenciu a technické znalosti, aby nielen prežil, ale tiež našiel spôsob, ako vyslať signál na Zem, že je nažive. V okamihu, keď sa mu to podarí, začne milióny kilometrov ďaleko od neho NASA a medzinárodný tím vedcov neúnavne pracovať, aby dostali tohto "Marťana" domov. Zatiaľ čo členovia jeho posádky súbežne preukazujú svoju odvahu na takmer nemožnej záchrannej misii.
Príbehy, ktoré rozprávame, nové nie sú. Aj film Marťan je len moderným prerozprávaním príbehov ako Robinson Crusoe, príbehov o odvahe, ľudskej vynaliezavosti a nezlomnosti ľudského ducha. Hoci to nie je nový príbeh, je to dobrý príbeh. Napínavý, v niektorých momentoch prekvapivo zábavný, udrží našu pozornosť až do konca. Vizuálne je spracovaný vynikajúco a ak 3D technológia dokáže niekde zažiariť, tak je to určite vesmír. A tentoraz tým nemyslím, že by sme ju mali vystreliť do kozmu, aby sme sa jej konečne zbavili. Veľmi neochotne som ochotný priznať, že 3D verzia tohto filmu je pravdepodobne lepšia ako 2D.
Matt Damon je vynikajúci stroskotanec. V jeho každodennom zápase o prežitie sa strieda radosť nad víťazstvami so zúfalstvom pri porážkach. Nestráca ale nádej a bojuje. Čoskoro si nás získa a s napätím budeme očakávať, či nás na konci režisér a scenárista nepodrazia a namiesto očakávaného šťastného konca nám nedajú ranu do žalúdka. Nie je to najlepší film na svete, ale je to veľmi príjemný oddychový film s veľmi zaujímavým vizuálnym spracovaním. Odporúčaný vek je 12 rokov, čo je podľa mňa primerané. Nabudúce by som poprosil režiséra, aby si odpustil záber na zadok Matta Damona, ale to je jediná výčitka, ktorú v tomto ohľade mám.
Marťan je sci-fi. Nedokážeme zatiaľ poslať ľudí na Mars. Možno to nie je vzdialená budúcnosť. Možno je pristátie človeka na Marse to, čo zažijeme počas trvania našich životov. To, čo ale asi nezažijeme je spojenie ľudstva v odvahe riskovať životy, nešetriť žiadnu námahu a zdroje na záchranu jedného života.
"Keď sa pozrieme na moderného človeka, musíme sa postaviť tvárou tvár k faktu, že moderný človek trpí určitým druhom chudoby ducha, ktorý stojí v očividnom kontraste s jeho vedeckým a technologickým bohatstvom. Naučili sme sa lietať vo vzduchu ako vtáky, naučili sme sa plávať v mori ako ryby ... a predsa sme sa nenaučili kráčať po Zemi ako bratia a sestry." Martin Luther King
Chcem, aby ľudstvo skutočne bolo také, aké ho ukazuje tento film. Aby sme si naozaj cenili ľudský život a bojovali o neho s neutíchajúcou vášňou. S odvahou, nezlomnosťou a vynaliezavosťou. A nielen za slávne životy, za tie, ktorým sa venujú televízne kamery, ale za všetky. Toto je ale voľba, ktorú ľudstvo asi nespraví. Nevziať si viac než potrebujem, nehľadať len vlastný prospech, ale aj prospech iných, pre toto sa asi celé ľudstvo nerozhodne. Myslím si, že pristátie na Marse má väčšiu šancu. Oveľa zaujímavejšia otázka ale znie: Ako sa rozhodneš ty?

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Umenie žiť jednoduchšie - internet

Isaias Malta @ flickr.com Čas je extrémne vzácny. Aj keby vaše financie boli neobmedzené, váš čas bude obmedzený vždy.  Ja som sa rozhodol, že môj život sa v praktických otázkach bude riadiť dvoma zásadami: 1. Menej a jednoduchšie je vždy lepšie.  2. Eliminovať všetko nepotrebné a všetko čo ma neposúva k cieľu.  Znie to trochu chladne, ale základná myšlienka je ohraničenie. Stavať si dobré hranice.  V mojom prípade internet dokáže spotrebovať neobmedzené množstvo času s veľmi obmedzeným výsledkom. Nedá sa dojsť na koniec internetu, nedá sa dopozerať ani dočítať dokonca.  Moje riešenie je zoznam stránok (7), ktoré pozerám ráno a odporúčanie čo pozerať večer. Konkrétne v mojom prípade ide o tieto: 1. fxtrade.oanda.co.uk  - Kedže obchodujem na burze s ropou, skontrolujem ako sa mi dari. 2. bloomberg.com/news/commodities/ - Burzové informácie. Niečo ako predpoveď počasia v štýle: Včera pršalo, lebo bolo veľa mrakov. Niekedy v budúcnosti ešte bude pršať.

Krv, drina, slzy a pot

Photo by  Kote Puerto  on  Unsplash Marshallov plán bol plán americkej pomoci povojnovej Európe. Jeho cieľom bolo za približne 200 miliárd dolárov na dnešné peniace znova vybudovať po druhej svetovej vojne zničené krajiny.  USA v reakcii na hospodárske dopady súčasnej pandémie prijali plán naliať do ekonomiky 2000 miliárd dolárov. To je desaťnásobok Marshallovho plánu. Nemusí to stačiť. Nezamestnanosť prudko rastie, dnes asi predbehnú v počte nakazených Čínu a vrchol nákazy bude o 2-3 týždne. Nudíš sa?  To bude dobré. Ako využiť čas počas pandémie. Presne toto sme potrebovali.  Môžeme z toho vyjsť  víťazne, ale v tom prípade platí Churchillovo:  Nemôžem vám sľúbiť nič než krv, drinu, slzy a pot. Tieto dni nám ukazujú, že problémy sa nedajú vyriešiť, ak si pred nimi zatvárame oči a proste dúfame, že nás sa to nebude týkať.  CC0 — “No Rights Reserved” - platí pre všetky články, ak nie je článku uvedené inak. Tento blog môžete podporiť cez  Patreon .

Trúchliť a modliť

Tento obrázok nebol veľmi populárny. Zdá sa podozrivý. Zdá sa, že naša viera má byť o pokojnom stoickom prijatí.  Timothy Keller vo svojej knihe Modlitba hovorí, prečo by sme sa mali modliť Žalmy. Žalmy odhaľujú veľkú škálu spôsobov modlitby. Zahŕňajú vyjadrenia úžasu, prudké sťažnosti, premyslené argumenty, prehlásenia a verdikty, prosby a požiadavky, volania a verdikty vlastného odsúdenia. Predstavujú nielen radikálne odlišné typy rozhovoru, ale rovnako aj postojov a emócií. Ak je to len na nás, našich kultúrach alebo prirodzených temperamentoch, existuje mnoho druhov jazyka, ktoré by sme nikdy nepoužili.  Viera neznamená nemať emócie, znamená spracovávať ich pred Bohom.  Každá modlitba, bez ohľadu na to, aký zúfalý je jej pôvod, bez ohľadu na to, aké nahnevané alebo desivé skúsenosti spracováva, skončí v chvále. Nie vždy sa tam dostane rýchlo alebo ľahko – môže to byť životná cesta – ale koniec je vždy chválou.   Medzitým je môj Boh dostatočne veľký, aby zvládol môj hnev