Preskočiť na hlavný obsah

Je dobré panikáriť skoro

Photo by Markus Spiske on Unsplash
Pripravuj sa na najhoršie, dúfaj v najlepšie - nie je zlá životná stratégia. Je postavená na tom, že ak sa mýliš, si na tom lepšie. Namiesto od našej zvyčajnej - to bude vždy dobré. Pri prvej stratégii nemusíš mať pravdu nikdy, pri druhej musíš mať pravdu neustále. 

Prečo by si mal panikáriť:

1. Epidémie sú psychologickým spúšťačom xenofóbie. Určitý strach z cudzieho v nás je vždy, ale po epidémii naplní celú spoločnosť. Nikdy sme od toho nemali ďaleko:
Cudzie nechceme, svoje si nedáme.
Rež a rúbaj do krve, nebude to po prvé, dokiaľ Slovák na Slovensku pánom nebude.

2. Extrémistické strany a diktatúra sú našou častou odpoveďou na ťažké časy.

NSDAP (Hitlerova strana) - vo voľbách.
Máj 1924 - 6,5 % - Hitler vo vezení.
December 1924 - 3 % - Prepustenie Hitlera.
Máj 1928 - 2,6 %.
September 1930 - 18,3 % - finančná kríza.
Júl 1932 - 37,3 % - masívna nezamestnanosť.
Pandémia a hospodárska kríza zároveň? To určite nie je dôvod na paniku.

CC0 — “No Rights Reserved” - platí pre všetky články, ak nie je článku uvedené inak. Tento blog môžete podporiť cez Patreon.

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Umenie žiť jednoduchšie - internet

Isaias Malta @ flickr.com Čas je extrémne vzácny. Aj keby vaše financie boli neobmedzené, váš čas bude obmedzený vždy.  Ja som sa rozhodol, že môj život sa v praktických otázkach bude riadiť dvoma zásadami: 1. Menej a jednoduchšie je vždy lepšie.  2. Eliminovať všetko nepotrebné a všetko čo ma neposúva k cieľu.  Znie to trochu chladne, ale základná myšlienka je ohraničenie. Stavať si dobré hranice.  V mojom prípade internet dokáže spotrebovať neobmedzené množstvo času s veľmi obmedzeným výsledkom. Nedá sa dojsť na koniec internetu, nedá sa dopozerať ani dočítať dokonca.  Moje riešenie je zoznam stránok (7), ktoré pozerám ráno a odporúčanie čo pozerať večer. Konkrétne v mojom prípade ide o tieto: 1. fxtrade.oanda.co.uk  - Kedže obchodujem na burze s ropou, skontrolujem ako sa mi dari. 2. bloomberg.com/news/commodities/ - Burzové informácie. Niečo ako predpoveď počasia v štýle: Včera pršalo, lebo bolo veľa mrakov. Niekedy v budúcnosti ešte bude pršať.

Krv, drina, slzy a pot

Photo by  Kote Puerto  on  Unsplash Marshallov plán bol plán americkej pomoci povojnovej Európe. Jeho cieľom bolo za približne 200 miliárd dolárov na dnešné peniace znova vybudovať po druhej svetovej vojne zničené krajiny.  USA v reakcii na hospodárske dopady súčasnej pandémie prijali plán naliať do ekonomiky 2000 miliárd dolárov. To je desaťnásobok Marshallovho plánu. Nemusí to stačiť. Nezamestnanosť prudko rastie, dnes asi predbehnú v počte nakazených Čínu a vrchol nákazy bude o 2-3 týždne. Nudíš sa?  To bude dobré. Ako využiť čas počas pandémie. Presne toto sme potrebovali.  Môžeme z toho vyjsť  víťazne, ale v tom prípade platí Churchillovo:  Nemôžem vám sľúbiť nič než krv, drinu, slzy a pot. Tieto dni nám ukazujú, že problémy sa nedajú vyriešiť, ak si pred nimi zatvárame oči a proste dúfame, že nás sa to nebude týkať.  CC0 — “No Rights Reserved” - platí pre všetky články, ak nie je článku uvedené inak. Tento blog môžete podporiť cez  Patreon .

Ilúzia kontroly

Myslím, že to, čo sa deje, nám vzalo ilúziu kontroly. Predpokladali sme, že náš život je vypočítateľný. Mali sme sny, plány, ciele. A zrazu sedíme doma. Nikto sa nás na nič nepýtal. Stratili sme kontrolu? Nie, nikdy sme ju nemali. A teraz už vy, ktorí hovoríte: Dnes alebo zajtra vypravíme sa do tohto alebo tamtoho mesta, pobudneme tam rok a budeme kupčiť a zarábať - veď neviete, čo bude zajtra s vaším životom; ste para, ktorá sa nakrátko ukáže, a potom zmizne. Na to, aby sme si to uvedomili, nepotrebujeme celosvetovú katastrofu. Stačí jeden telefonát od lekára, jeden nepozorný krok na prechode, jedna upchatá cievka, jedna malá osobná katastrofa a celý náš dokonale naplánovaný život sa rozpadne ako domček z karát. Znamená to, že nemáme robiť plány? Nie, ale potrebujeme plánovať okolo faktu, že my nie sme kormidelníci nášho života.  CC0 — “No Rights Reserved” - platí pre všetky články, ak nie je článku uvedené inak. Tento blog môžete podporiť cez  Patreon .