Preskočiť na hlavný obsah

Hobit: Bitka piatich armád

"Rozprávky neučia deti, že drak existuje. Deti to vedia. Rozprávky učia deti, že drak môže byť zabitý." - G.K. Chesterton


Zlý drak uzurpuje kráľovstvo pod Horou. Právoplatný kráľ spolu s vernou družinou sa vracia aby získali to čo im právom patrí. Čarodejník, ktorý má omnoho väčšie plány. A obyčajný hobit, milujúci jedlo a dobrú spoločnosť, ktorý sa ocitne uprostred toho všetkého. Hobit - príbeh o priateľstve a odvahe, ktorý napísal profesor Tolkien pre svoje deti. 

Okrem toho napíše aj Pána prsteňov, omnoho temnejšiu a vážnejšiu trilógiu, ktorej sfilmovania sa zhostí Peter Jackson. Tri filmy, prvý má premiéru v decembri 2001, posledný, ktorý získa 11 Oscarov v decembri 2003. Obrovský úspech sú aj tržby, len v kinách filmy zarobia 3 miliardy dolárov.

O 9 rokov neskôr do kín prichádza prvý film na motívy knihy Hobit a tento rok posledný. Peter Jackson prepája jednotlivé triliógie podobne ako Hviezdne vojny. Hoci nenatočené v tomto poradí, od tohto decembra bude možné spraviť si maratón Hobita 1-3 a pokračovať Pánom prsteňov 1-3. Tomu zodpovedá aj spracovanie, Hobit od pomalšej a veselšej prvej časti postupne vážneje a temneje až do atmosféry podobnej Pánovi prsteňov.

Hobit: Bitka piatich armád je teda vyvrcholenie jednej trilógie. Dej je jednoduchý. Drak sa rúti na Jazerné mesto aby tam našiel svoju skazu a spustil kolobeh udalostí, ktoré vyvrcholia v bitke piatich armád pred Osamelou horou. Trpaslíci, elfovia, ľudia a dve armády orkov sa stretnú v súboji o dračí poklad. Okrem vonkajšieho konfliktu sledujeme aj vnútorný boj Thorina, ktorého pýcha a chamtivosť sa ťažko vyrovnáva s novo nadobudnutým pokladom.

Vždy je dobré pochváliť. Autor si vybral dobrú knihu. Bilbo v podaní Martina Freemana rovnako ako Thorin v podaní Richard Armitage podávajú vynikajúce výkony. Thorinov vnútroný zápas je spracovaný vynikajúco. Vizuálne je to veľmi pekný film. Ktokoľvek komu sa páčila druhá časť si pravdepodobne užije aj poslednú. 

Na druhej strane napriek nadpriemerným hodnoteniam, ktoré film dostáva, toto je pravdepodobne posledný film od Petra Jacksona na ktorý som sa vybral do kina. Tento film je ako popkorn. Viete, že niečo jete, ale v podstate je to bez chuti a pravdepodobne nezdravé. 

Nielenže myšlienky a budovanie postáv ustúpia akcii, pomerne čoskoro to vzdá aj základná logika a nakoniec aj fyzikálne zákony. Hudba vo filme je, ale nespomínam si na jedinú časť, ktorá by mi utkvela v pamäti. Strih stiera čas a priestor všetko sa deje hneď, ale viac menej sa nič nedeje. Postáv je veľa ale na konci asi nebudete vedieť ani mená piatich, hoci bitka piatich armád s veľmi skoro scvrkne na bitku 6 postáv a koniec neuzavrie toľko vecí, že sa to vo filme, ktorý obsahuje také množstvo vaty, že som sa pri najkratšom filme tejto novej trilógie pristihol pozerať na hodinky, dá len ťažko uveriť. Nakoniec vo vás zostane len popkorn.

Pričom myšlienok je tak veľa. Tolkien ako veriaci kresťan naplnil svoje diela množstvom kresťanských metafor.

Návrat kráľa, ktorý zvrhne uzurpátora a napraví veci. Nielen Thorin v Hobitovi, ale aj Aragorn v Pánovi prsteňov sú metaforou, ktorá ukazuje na túžbu našich sŕdc po Kráľovi, ktorý príde a všetko napraví.

Trpaslíci v exile a ich túžba po domove mali ukazovať na našu túžbu po pravom Domove.

Thorin ukazuje našu zlomenosť, ale aj nádej na vykúpenie. 

Drobné skutky lásky a odvahy, ktoré porážajú zlo v jeho mnohých podobách.

Vplyv zlata na naše srdcia.

Hobit je rozprávka. Peter, chcel si z toho spraviť niečo viac, z mojho pohľadu si z toho spravil niečo menej.

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Umenie žiť jednoduchšie - internet

Isaias Malta @ flickr.com Čas je extrémne vzácny. Aj keby vaše financie boli neobmedzené, váš čas bude obmedzený vždy.  Ja som sa rozhodol, že môj život sa v praktických otázkach bude riadiť dvoma zásadami: 1. Menej a jednoduchšie je vždy lepšie.  2. Eliminovať všetko nepotrebné a všetko čo ma neposúva k cieľu.  Znie to trochu chladne, ale základná myšlienka je ohraničenie. Stavať si dobré hranice.  V mojom prípade internet dokáže spotrebovať neobmedzené množstvo času s veľmi obmedzeným výsledkom. Nedá sa dojsť na koniec internetu, nedá sa dopozerať ani dočítať dokonca.  Moje riešenie je zoznam stránok (7), ktoré pozerám ráno a odporúčanie čo pozerať večer. Konkrétne v mojom prípade ide o tieto: 1. fxtrade.oanda.co.uk  - Kedže obchodujem na burze s ropou, skontrolujem ako sa mi dari. 2. bloomberg.com/news/commodities/ - Burzové informácie. Niečo ako predpoveď počasia v štýle: Včera pršalo, lebo bolo veľa mrakov. Niekedy v budúcnosti ešte bude pršať.

Krv, drina, slzy a pot

Photo by  Kote Puerto  on  Unsplash Marshallov plán bol plán americkej pomoci povojnovej Európe. Jeho cieľom bolo za približne 200 miliárd dolárov na dnešné peniace znova vybudovať po druhej svetovej vojne zničené krajiny.  USA v reakcii na hospodárske dopady súčasnej pandémie prijali plán naliať do ekonomiky 2000 miliárd dolárov. To je desaťnásobok Marshallovho plánu. Nemusí to stačiť. Nezamestnanosť prudko rastie, dnes asi predbehnú v počte nakazených Čínu a vrchol nákazy bude o 2-3 týždne. Nudíš sa?  To bude dobré. Ako využiť čas počas pandémie. Presne toto sme potrebovali.  Môžeme z toho vyjsť  víťazne, ale v tom prípade platí Churchillovo:  Nemôžem vám sľúbiť nič než krv, drinu, slzy a pot. Tieto dni nám ukazujú, že problémy sa nedajú vyriešiť, ak si pred nimi zatvárame oči a proste dúfame, že nás sa to nebude týkať.  CC0 — “No Rights Reserved” - platí pre všetky články, ak nie je článku uvedené inak. Tento blog môžete podporiť cez  Patreon .

Ústup

Photo by  Mikhail Vasilyev  on  Unsplash Je úplne jasné, že túto bitku sme prehrali. Vojna sa však ešte len začína. Momentálne je dôležité ustúpiť , zistiť ako vyzerá situácia, spojiť sa s ostatnými, zadržať nepriateľa a vyraziť do protiútoku. Prvý krok je vedieť sa postarať o seba. Ak sa nevieš postarať o seba, iba ťažko môžeš pomáhať iným. Máš premyslené veci, ktoré sa momentálne môžu stať?  Aký je plán, ak ochorieš? Aký je plán, ak ochorie niekto blízky? Aký je plán, ak stratíš prácu?  Aký je tvoj plán, ak umrieš?  Možno si povieš, ja všetko zvládam, v práci som nepostrádateľný, už od malička oblizujem kľučky, čiže moja imunita je neotrasiteľná. Ok, aký je plán ak USA uzavrú svoj trh? Prežije to tvoje odvetvie? Aká je tvoja ústupová trasa? Máš nejakú zručnosť okrem toho, čo robíš alebo si povieš, žobrať sa hanbím a kopať nevládzem? Je nejaký spôsob ako ju môžeš získať? Ako ďaleko môžeš ustupovať a ešte stále nebyť vyradený z boja?